transport domku mobilnego
03
paź

Jak wygląda transport domku mobilnego?

Domki mobilne swoją nazwę zawdzięczają temu, że nie są na stałe utwierdzone do gruntu – posiadają kółka, które pozwalają im na zmianę miejsca w dowolnym momencie. Co innego jednak przesunąć dom mobilny na działce na własnych kołach, a co innego przetransportować go w zupełnie inne miejsce. Transport domków mobilnych wiąże się z określonymi zasadami, o których koniecznie należy pamiętać. A zatem: jak wygląda transport domku mobilnego?

Domek mobilny a transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy to przewóz obiektów, które mają:

  • masę powyżej 42 ton,
  • szerokość ponad 2,5 m,
  • wysokość powyżej 4 m,
  • długość naczepy ponad 16,5 m.

Ładunki ponadgabarytowe obejmują zazwyczaj elementy konstrukcyjne, maszyny przemysłowe czy duże pojazdy, które nie mieszczą się w standardowych kontenerach czy na typowych naczepach ciężarówek. Do takich obiektów zalicza się też właśnie domek holenderski. Zarówno transport, jak i przewóz domków mobilnych wymaga specjalistycznego sprzętu, odpowiedniego planowania trasy, a nawet stosownych zezwoleń.

Transport domku mobilnego kontra przepisy

Aby przetransportować domek mobilny, należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:

  • transport odbywa się z pomocą jednego lub dwóch pilotów – dwóch w przypadku, gdy szerokość domku w dachu przekracza 3,4 m;
  • transport musi odbyć się z kierowcą posiadającym obowiązkowe ubezpieczenie OCP;
  • należy wytyczyć konkretną trasę, która uniknie niskich mostów, wąskich dróg, sieci energetycznych czy innych przeszkód;
  • aby dostarczyć domek mobilny w miejsce docelowe, konieczne jest pozwolenie od GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) na podstawie wyznaczonej trasy;
  • transport domku mobilnego musi odbyć się nocą.

Przewóz domku mobilnego na działkę klienta

Domki mobilne są dowożone z pomocą specjalnych samochodów ciężarowych na lawetach lub lub naczepach niskopodwoziowych. Zanim nastąpi wwiezienie domku, należy wcześniej przygotować działkę, czyli zapewnić w miejscu docelowym odpowiednio twardy grunt (tj. płytę fundamentową lub fundamenty punktowe). Kierowca z domkiem podjeżdża pod wyznaczone miejsce, następnie domek jest rozładowywany (za pomocą wciągarki), by później przy użyciu ciągnika rolniczego trafić w przygotowane miejsce.

W innych przypadkach można też użyć dźwigu. Ustawienie domku dźwigiem zdarza się wówczas, gdy jest zbyt wąska droga dojazdowa lub sama brama wjazdowa. Należy zaufać przewoźnikowi, który najlepiej wie, jak bezpiecznie i najprościej postawić domek mobilny w wyznaczonym miejscu. Holenderskie domy posiadają zazwyczaj dyszel przestawny z jednej i drugiej strony domku, który umożliwia łatwiejsze manewrowanie.

Transport domku holenderskiego – podsumowanie

Transport domku mobilnego wymaga spełnienia wielu formalności, takich jak odpowiednie zezwolenia, wyznaczenie trasy, przejazd nocą czy profesjonalny sprzęt. Jeśli więc masz problem, by dostarczyć obiekt na działkę, lub też nie masz czasu, by się tym zająć, lepiej powierz to zadanie firmie, która zatroszczy się o wszystko przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i zgodnie z wszystkimi przepisami. Jako producent domków mobilnych Holiday Homes zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty domów na kółkach i powierzenia nam transportu w wyznaczone miejsce! Cena transportu ustalana jest indywidualnie, w zależności od domku. Skontaktuj się z nami już dziś!