ogrzewanie
18
gru

Jak wygląda ogrzewanie w domkach mobilnych?

Domki mobilne to doskonała alternatywa dla przyczep kempingowych. To domy na kółkach, które można transportować z pomocą odpowiednich ciężarówek z naczepą, jeśli chcemy zmienić otoczenie, a w których możemy też mieszkać na stałe, niezależnie od pory roku. Wystarczy zgłoszenie tego faktu w starostwie powiatowym lub zyskanie pozwolenia na budowę. Jak jednak wygląda ocieplenie mobilnego domku letniskowego? Czy ogrzewanie zimą jest wystarczające?

W jaki sposób ocieplony jest domek mobilny całoroczny?

Mobilne domki co do zasady są obiektami rekreacyjnymi, jednakże odpowiednie ich ogrzanie sprawia, że z powodzeniem można w nich mieszkach przez cały rok, nawet zimą. Domy mobilne całoroczne wypełnia wełna mineralna, gruba na około 15 cm, która znajduje się w dachu, ścianach i podłodze, dzięki czemu nie przepuszcza zimna w chłodniejsze dni. To gwarancja ochrony i ciepła przez cały rok, niezależnie od miejsca i warunków atmosferycznych. Sama wełna mineralna nie wystarczy jednak w mroźniejsze dni.

Rodzaje ogrzewania w domach mobilnych

W domach mobilnych istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju ogrzewania. Już podczas projektowania lokum na kółkach warto sprecyzować swoje preferencje dotyczące ciepła, niektóre rodzaje ogrzewania wymagają bowiem wcześniejszej instalacji. Duży wybór pozwala na indywidualne podejście, zgodne z potrzebami użytkowników. Jak zatem można ogrzać domek mobilny?

Grzejniki elektryczne w domku mobilnym

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko ogrzać domek mobilny, najprostszym rozwiązaniem okażą się grzejniki elektryczne. Dają możliwość błyskawicznego ocieplenia w każdym pomieszczeniu. W Holiday Homes stosujemy głównie ścienne grzejniki elektryczne, dostępne już w pakiecie Comfort.

Ogrzewanie centralne gazowe a domy mobilne

Możliwe jest również zastosowanie centralnego ogrzewania – wówczas zostają zainstalowane grzejniki ścienne, lecz tak jak w zwykłym domu musi znaleźć się też piec gazowy oraz cała instalacja. Choć ogrzewanie gazowe podwyższa koszty, jest gwarancją niezmiennego ciepła. Zastosowanie ogrzewania centralnego jest ponadto korzystne, jeśli chcesz ogrzać domek letniskowy bez prądu, stosując gaz płynny lub gaz butlowy.

Panele na podczerwień do domku mobilnego

Kolejnym rozwiązaniem są panele na podczerwień. Instaluje się je przeważnie na suficie, ale mogą być też zastosowane na ścianach. Dają one wyjątkowo przyjemne poczucie ciepła, które można porównać do ogrzewania słońcem. Są bardziej energooszczędne w porównaniu ze standardowymi grzejnikami.

System ogrzewania podłogowego w domu mobilnym

W domku mobilnym można także zainstalować elektryczne podgrzewanie podłogowe, czyli tzw. maty grzewcze. Jest to opcja za dodatkową opłatą, która daje gwarancję, że nigdy nie będzie Ci zimno w stopy, zapewnia też dodatkowe źródło ciepła.

Klimatyzacja – opcja Premium + domków mobilnych

Z kolei w wersji Premium+ w naszych domach mobilnych salon jest ogrzewany za pomocą klimatyzacji z funkcją grzania. To niezwykle korzystna opcja, pozwala bowiem na efektywne ogrzewanie zimą, ale i na chłodzenie latem.

Możesz zdecydować się na jeden lub kilka sposobów ogrzewania, w zależności od swoich potrzeb. Jeżeli nie jesteś pewien, który rodzaj ogrzewania będzie dla Ciebie odpowiedni, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści udzielą Ci profesjonalnej porady i pomogą w doborze najlepszego ocieplenia domku mobilnego letniskowego lub całorocznego!