27
sie

Jak przygotować działkę pod domek mobilny?

Jeżeli planujesz kupno domku mobilnego, musisz pamiętać, że aby mógł on znaleźć się na Twojej działce, powinna być ona wcześniej dokładnie przygotowana. To podstawowy warunek, bez którego domki mobilne nie będą mogły stać stabilnie. Jak zatem przygotować podłoże pod posadowienie domku mobilnego?

Jaki fundament pod domek mobilny?

W miejscu, w którym będzie docelowo stał domek mobilny, trzeba najpierw przygotować grunt, tak by lokum na kółkach stało stabilnie i z czasem się nie zapadało. Niemal każdy obiekt budowlany posiada fundament, który pomaga zapewniać optymalny rozkład ciężaru konstrukcji. Nie inaczej jest w przypadku domu mobilnego. Można zdecydować się na dwie opcje:

  • fundament punktowy – składa się z kilku oddzielnych umieszczonych strategicznie pod kluczowymi elementami konstrukcji, jest szybki i prosty do wykonania, ponadto pozwala na swobodne prowadzenie przyłączy do mediów;
  • płyta fundamentowa – to droższe rozwiązanie, które wymaga wylania jednolitej warstwy betonu na całą powierzchnię, sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy grunt pod domkiem mobilnym jest słaby i istnieje duże ryzyko osiadania budynku.

Przygotowanie podłoża pod dom mobilny

Jeżeli masz już wybraną działkę pod domek mobilny i miejsce na jej obszarze, w którym ma stanąć, musisz zająć się przygotowaniem odpowiednich fundamentów. Nierówna powierzchnia gruntu może w przyszłości sprawić mnóstwo kłopotów, dlatego na samym początku należy zadbać o stabilne podłoże. Warto wyrównać podłoże i usunąć z niego wszelkie przeszkody jak kamienie czy gałęzie. Wymiary przygotowywanego podłoża powinny być takie, jak zamówiony dom mobilny (zazwyczaj od 28 m2 do 58 m2).

Jeśli zdecydujesz się na fundament punktowy, czyli najczęstsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, otrzymasz od nas schemat z punktami posadowienia, tak abyś wiedział, w którym miejscu będą musiały zostać wykonane wylewki. Odpowiednio ustawione bloczki betonowe to już pół sukcesu! Mobilny domek letniskowy nie obejdzie się bez mediów. Dlatego też otrzymasz rysunek prezentujący, w których miejscach pod domem będą umieszczone poszczególne przyłącza do mediów (woda, kanalizacja, prąd, ewentualnie gaz), tak abyś mógł o to zadbać, zanim domek przyjedzie na działkę.

Niektórzy klienci na swoich działkach nie mają kanalizacji i wówczas wykopują np. szamba. Warto pamiętać, że jeśli takie szambo miałoby być kopane w miejscu, gdzie będzie przebiegał tor, po którym domek będzie jechał na miejsce ustawienia, to najlepiej wstrzymać się z takimi pracami do momentu ustawienia mobilnego lokum. Prowadzenie tego typu prac ziemnych wzrusza grunt, przez co trudno jest w takim miejscu przejechać domem, żeby się „nie zakopać”. Najlepiej, aby mobilne domki letniskowe były ustawiane w niedeszczowe, suche dni – daje to gwarancję stabilniejszego gruntu.

Dojazd na działkę – przygotowanie wjazdu

Musisz też mieć na uwadze, że trzeba przetransportować domek z drogi na działkę. Jeśli działka jest dobrze utwardzona i brama odpowiednio szeroka, istnieje możliwość wjazdu ciężarówką z naczepą na wskazany obszar. Zdarza się również, że brama jest za wąska i poprzez swoje usytuowanie nie pozwala na to, by manewrować pojazdem. Jeżeli z jakichś względów nie można zdemontować bramy, zazwyczaj rozładowujemy dom mobilny przed bramą wjazdową, a później za pomocą ciągnika domek można wciągnąć na posesję. Można też podjąć domek dźwigiem z naczepy i przerzucić przez ogrodzenie.

Jeśli chodzi o przeniesienie mobilnego lokum prosto na przygotowane podłoże – w tym przypadku również można ustawić je za pomocą ciągnika w docelowym miejscu na działce lub też zrobić to za pomocą dźwigu, który podejmie domek bezpośrednio z naczepy i ustawi go na przygotowany grunt. Podniesionym domkiem znajdującym się w powietrzu jest bardzo łatwo manewrować; daje to możliwość precyzyjnego ustawienia na bloczkach betonowych lub płycie fundamentowej.

Jeżeli masz jakieś pytania lub jesteś zdecydowany na kupno mobilnego domku, zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów projektu!

Polecamy też artykuł: Jak wygląda transport domku mobilnego?