działka
05
cze

Gdzie można postawić domek mobilny?

Dom mobilny, czyli inaczej dom na kółkach, to doskonała alternatywa do przyczepy kempingowej czy zwykłego małego mieszkania. Jego największą zaletą jest mobilność, czyli możliwość przemieszczenia z miejsca na miejsce, a wszystko dzięki temu, że domek mobilny nie jest trwale związany z gruntem. Mimo to istnieją pewne zasady związane z tym, gdzie można postawić domek holenderski.

Mobilny dom a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zasady stawiania budynków na działkach są określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które ustanawia gmina. Tyczy się to też domków mobilnych. Dowiemy się z niego, czy możemy w ogóle postawić domek na danym terenie. Ma to związek z określeniem wysokości mobilnego lokum, rodzaju ogrodzenia, kąta nachylenia dachu oraz tego, jaki procent działki można zabudować. Warto jednak wiedzieć, że w znacznej większości przypadków nie ma problemów z postawieniem domku na działce. Ważny jest też fakt, że w przypadku domku mobilnego prawo budowlane bywa mniej restrykcyjne, a wszystko dzięki temu, że przeważnie uznaje się go za tymczasowy obiekt budowlany.

Postawienie domku mobilnego – wymagania działki

Do postawienia domku mobilnego można wykorzystać działki rekreacyjne, budowlane, leśne i rolne. Na własnej działce budowlanej nie powinno być problemów z postawieniem domku. Działka rekreacyjna (ogródek działkowy) należy natomiast do Polskiego Związku Działkowców i może być jedynie wydzierżawiona – nie ma możliwości jej kupna. Można tam postawić obiekt budowlany do 35 m2. W przypadku działki rolnej i leśnej jest już trudniej: konieczna jest zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

Jeżeli więc chcesz pomieszkać w domku mobilnym na działce, musisz upewnić się, że działka ta jest odpowiednio do tego przystosowana. W razie wątpliwości pomóc mogą władze powiatu lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ważne też, by nasz mobilny dom letniskowy miał dostęp do drogi publicznej, co wiąże się głównie koniecznością transportu lokum w przygotowane miejsce.

Przygotowanie gruntu pod domy mobilne

Gdy już mamy pewność, że możemy postawić nasz mobilny domek letniskowy na działce, musimy jeszcze odpowiednio przygotować pod niego grunt. W celu poprawnego ustawienia domku na danym terenie konieczny jest twarde, płaskie podłoże, np. płyta fundamentowa. Ważne jest wyrównanie poziomu gruntu na swojej działce. Po podpisaniu umowy z producentem klient otrzymuje zazwyczaj szczegółowy schemat rozłożenia podpór pod domek.

Czy domek mobilny wymaga pozwolenia na budowę?

Pozostaje jeszcze pytanie: czy pozwolenie na budowę w przypadku mobilnego domku letniskowego to konieczność? Pewne jest, że postawienie każdego domku na kółkach musi zostać zgłoszone do starostwa powiatowego. Dom mobilny uznaje się za obiekt budowlany tymczasowy, o ile przeniesie się go na inną działkę po upływie 6 miesięcy. Jeśli nie zmieni się lokalizacji, wówczas może być potrzebne pozwolenie na budowę. Należy pamiętać, że całoroczny dom mobilny, w którym przebywamy na stałe, określa się już jako budynek mieszkalny, co również może oznaczać konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. W grę wchodzi również wielkość domku letniskowego.

1. Domki mobilne do 35 m2

Niewielki domek letniskowy, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. Do urzędu można go zgłosić jako budynek rekreacji indywidualnej. W przypadku braku odmowy do 3 tygodni można go stawiać na działce.

2. Domki mobilne powyżej 35 m2 – do 70 m2

Do niedawna większe domki holenderskie o powierzchni powyżej 35 m2 potrzebowały pozwolenia na budowę, jednakże od niedawna wielkość ta zwiększyła się aż do 70 m2. Daje to znacznie większą swobodę każdemu, komu zależy na większych domkach.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach pozwolenie na budowę i tak może okazać się koniecznie. Zależy to od kilku czynników – mowa tu m.in. o warunkach zabudowy i przepisach prawa budowlanego na danym terenie. W razie wątpliwości warto upewnić się co do tego w starostwie powiatowym. Brak koniecznego pozwolenia może być postrzegany jako samowola budowlana.

Szukasz mobilnego domku holenderskiego? Napisz do nas!

Jeżeli interesuje Cię kupno domku na kółkach, sprawdź naszą ofertę! Jako producent domków mobilnych z dużym doświadczeniem możemy zapewnić o najwyższej jakości materiałach użytych do budowy, a także o niezawodności i dużej możliwości wyboru. Masz pytania? Chcesz poznać szczegóły oferty? Skontaktuj się z nami już dziś!