Domki mobilne kontra przepisy
Domki mobilne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Ich sporym atutem jest możliwość przemieszczania dzięki wyposażeniu w osie i koła. Wraz z tego typu inwestycją rodzą się jednak pytania związane z zasadami ich stawiania. Warto przyjrzeć się przepisom i dowiedzieć, z czym wiąże się zakup domku mobilnego.
Czy domek mobilny wymaga zgłoszenia?
Domek na kółkach nie jest stale związany z gruntem. Dzięki temu można go przetransportować w dowolne, odpowiednio przygotowane wcześniej miejsce. Jest to duża wygoda zwłaszcza dla osób, które nie są związane z jednym miejscem. Nie można jednak zapomnieć o zgłoszeniu postawienia domku na działce – to wymóg uregulowany przez prawo. W tym celu wystarczy udać się do Starostwa Powiatowego na danym terenie. Podczas gdy zgłoszenie domku jest wymagane, pozwolenie na jego budowę już niekoniecznie.
Pozwolenie na budowę domku mobilnego
Nie wszyscy inwestorzy muszą ubiegać się o pozwolenie na budowę domku mobilnego. Podstawowym wyznacznikiem jest jego powierzchnia. Domy do 35 m2 nie wymagają w Polsce takiego pozwolenia. Jeżeli jednak powierzchnia przekroczy 35 m2, wówczas pozwolenie na budowę może się okazać konieczne. Przepisy prawa budowlanego w tym zakresie mogą być różnie interpretowane na danym terenie. Dlatego tak jak w przypadku zgłoszenia posiadania domu zaleca się udanie do Starostwa Powiatowego, na terenie którego znajduje się działka. Starostwo powinno udzielić wszelkich informacji związanych z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę domku mobilnego.
Gdzie postawić mobilne lokum?
Choć dzięki kółkom domek mobilny łatwo można przemieszczać w różne miejsca, jego postawienie wymaga konkretnego podłoża. Należy go usadowić wyłącznie na twardej powierzchni, którą może stanowić płyta fundamentowa lub fundamenty punktowe. Firmy oferujące domki mobilne zazwyczaj podają inwestorom prosty schemat z punktami posadowienia, który określa miejsce rozłożenia podpór. Takimi podporami mogą być betonowe bloczki lub specjalnie przeznaczone do tego celu statywy. Dopiero tak przygotowane miejsce stanowi podstawę do transportu i postawienia domku.
Transport domku mobilnego
Domek mobilny można odebrać własnym transportem. Warto jednak wiedzieć, że rozmiar takiego domku przekracza rozmiar standardowych ładunków. Oznacza to, że jego transport możliwy jest jedynie nocą po wyznaczeniu trasy przejazdu. Konieczna jest przy tym asysta pilota. Co więcej, należy wcześniej uzyskać stosowne pozwolenia od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. By uniknąć trudności, można zlecić to zadanie odpowiednim firmom, które przetransportują domek za pomocą ciężarówki z lawetą.
Postawienie domku mobilnego
Wjazd na działkę ciężarówką z lawetą nie zawsze jest możliwy. Zależy to od stanu gruntu oraz drogi dojazdowej. Standardowo rozładunek odbywa się za pomocą dźwigu, lecz jeśli nie ma takiej możliwości, w grę wkracza wyciągarka, która pozwala na zjazd domku z lawety po najazdach. Gdy domek zostanie już rozładowany z transportu, z pomocą przychodzi ciągnik. Dzięki niemu możliwe jest usadowienie domku w docelowym miejscu. Transport ciągnikiem mogą ułatwić dyszle z zaczepem kulowym zamontowane na jednej ze stron domku. Na koniec pozostaje jedynie wypoziomowanie domku oraz podłączenie mediów. I gotowe!
Świadoma inwestycja
Domek na kółkach staje się coraz bardziej modny, a jego postawienie nie wymaga wielu formalności. Przed zakupem warto jednak pamiętać o odpowiednich przepisach, by uniknąć problemów w przyszłości. Odpowiedni transport, przygotowanie podłoża, zgłoszenie domku w Starostwie Powiatowym i ewentualne ubieganie się o pozwolenia na jego postawienie – to właśnie o tym trzeba pamiętać, zanim zdecyduje się na inwestycję. Nie są to wygórowane wymagania. To jednak konieczna droga, by móc w spokoju cieszyć się przenośnym domkiem na kółkach.