domek mobilny
05
mar

Domek mobilny pod wynajem – dochodowa inwestycja

Mobilne domki to mieszkania na kółkach, które można wykorzystać na różne sposoby. Z jednej strony mogą być naszym tymczasowym domkiem podczas urlopu, z drugiej możemy w nich mieszkać na stałe, zgłaszając je jako obiekt budowlany. Istnieje też możliwość wynajmowania domków holenderskich innym osobom w celach zarobkowych. Czy to opłacalna inwestycja?

Dlaczego warto wynajmować domki mobilne?

Zakup domku holenderskiego otwiera przed nami duże możliwości. Dzięki jego mobilności możemy przetransportować go na uprzednio dostosowaną działkę, której nie musimy posiadać – wystarczy, że weźmiemy ją w dzierżawę i przygotujemy grunt. Pozwala to na dużą elastyczność, jeśli chodzi o miejsce i czas udostępniania domku innym osobom. To Ty decydujesz, kiedy i gdzie chcesz wynajmować mobilny domek. Możesz korzystać z niego w okresie zimowym, by w największym sezonie przygotować do wynajmu. Podczas gdy budowa domu pod wynajem zajęłaby mnóstwo czasu i kosztów, kupno i ustawienie mobilnego lokum na działce może trwać zaledwie kilka dni! Należy jednak pamiętać, że choć relokalizacja domku jest możliwa, sam transport jest kosztowny i wymaga odpowiedniego zorganizowania.

Oczywiście równie ważną, jeśli nie ważniejszą kwestią jest opłacalność pod względem zainteresowania i dochodów. Dziś, zwłaszcza w sezonie, często trudno jest wynająć pokój lub zwykły domek w atrakcyjnej lokalizacji, czy to blisko morza, czy też nad jeziorem. Niekiedy, decydując się na krótki wyjazd w weekend, musimy rezerwować nocleg dużo wcześniej, by mieć dogodne miejsce do spania. Co więcej, w odosobnionych miejscach, z dala od dużych miast, często nie ma nawet możliwości noclegu – baza noclegowa w Polsce nadal nie jest bardzo rozbudowana. To doskonała okazja dla domków mobilnych! Oferują one wygodę i prywatność, są też doskonałą alternatywą dla dużych, drogich hoteli, zwłaszcza że Polacy w ostatnich latach, głównie po pandemii, coraz bardziej stawiają na kameralne, ciche miejsce do wypoczynku.

Domek mobilny – wynajem dla pracowników, rodzin i nie tylko

Domki holenderskie mogą cieszyć się zainteresowaniem wśród wielu osób. Z urlopu lub pomieszkiwania w domku mobilnym mogą skorzystać w szczególności:

  • pary szukające odosobnienia,
  • rodziny z dziećmi,
  • pracownicy, którzy chcą skupić się w ciszy na swojej pracy,
  • grupa znajomych, którzy chcą spędzić wspólnie weekend bez martwienia się o ciszę nocną.

Warto zastanowić się, na jaką grupę docelową stawiamy, inaczej bowiem może wyglądać wyposażenie domku do celów pracowniczych, a inaczej do celów rozrywkowych lub rekreacyjnych. Ważny jednak jest fakt, że domek holenderski może być w pełni samowystarczalny – posiada salon z telewizorem, łazienkę, kuchnię, sypialnie, a nawet klimatyzację czy ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu może sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Domki mobilne umożliwiają zatem spędzenie urlopu lub też czasu związanego z pracą w komfortowych warunkach, w spokoju i przyjemnej atmosferze.

Lokalizacja domów mobilnych pod wynajem

Jeżeli chcesz postawić domek na dzierżawionej działce, warto zastanowić się nad lokalizacją. Jedną z możliwości jest miejsce blisko atrakcji turystycznych, takich jak większe miasta nad morzem, malownicze góry w okolicach Zakopanego czy Mazury, co może przyciągnąć większą liczbę klientów. Jednakże warto też postawić na bardziej odosobnione miejsca, na przykład w okolicach jeziora, blisko lasu, z dala od zgiełku miasta. Urlop lub praca w otoczeniu natury stają się coraz bardziej popularne, a domek na wyłączność gwarantuje dodatkową prywatność i wszelkie udogodnienia. Co więcej, domek mobilny całoroczny, dzięki odpowiedniemu ogrzewaniu, możesz wynajmować nawet zimą, co warto uwzględnić, wybierając lokalizację i grupę docelową. Sprawdź szczegóły: gdzie można postawić domek mobilny.

Przepisy i podatki związane z wynajmem domków mobilnych

Domki mobilne w każdym przypadku muszą zostać zgłoszone do starostwa powiatowego, natomiast pozwolenie na budowę jest koniecznie wówczas, gdy na działce lokum na kołach będzie stało dłużej niż pół roku lub gdy ma ono więcej niż 70 m2. Dowiedz się więcej w temacie: domek mobilny – pozwolenie i zgłoszenie.

Jeśli chodzi o podatki, wynajem krótkoterminowy domków holenderskich dla turystów jest w pełni zgodny z prawem; jeśli stanowy dodatkowy dochód, można go opodatkować na zasadzie ryczałtu. Jeżeli jednak wynajem domków mobilnych planujemy prowadzić przez cały rok, zyskując źródło dochodu nie tylko sezonowo, wówczas niezbędne będzie założenie działalności gospodarczej.

Szukasz pomysłu na biznes? Zamów u nas domek mobilny i rozpocznij wynajem! Zapraszamy do kontaktu!