domek mobilny z drewnianymi schodami
01
mar

Domek mobilny – niezależność, jakość i wygoda

Nie przyczepa kempingowa i nie domek letniskowy – czym zatem jest domek mobilny? To po prostu dom na kółkach, a jego popularność w Polsce z każdą chwilą wzrasta. Ma wiele zalet, i nie mowa tu tylko o możliwości szybkiego transportu w dowolne miejsce. Dlaczego warto i gdzie można kupić domek mobilny?

Niezależny dom na kółkach

Mówi się, że tam dom twój, gdzie serce twoje. Dzięki domkowi mobilnemu można to powiedzenie rozumieć dosłownie. To właśnie wyposażenie w osie i kółka wyróżniają domek mobilny na tle innych lokum. Swoboda przemieszczania zdaje się największą zaletą dla osób, które nie są na stałe związane z jednym miejscem. Rok mieszkania nad morzem, kolejny nad jeziorem, a następny w górach? A może po prostu wypoczynek w wakacje we własnym lokum? Dla domku mobilnego to żaden problem. Jedynym wymogiem jest uprzednie przygotowanie gruntu na działce pod domek.

Jakość domku mobilnego

A co z warunkami pogodowymi? Właściwie zbudowanym całorocznym domkom mobilnym nie straszna jest zima czy silny wiatr. Odpowiednie firmy oferują domki wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie dotyczy to tylko konstrukcji lokum, ale też elementów jego wyposażenia. Zastosowanie grubych warstw izolacji w ścianach, podłodze i dachu – aż do 15 cm wełny mineralnej – stanowi ogromną ochronę. Marzenie o tymczasowym zamieszkaniu w austriackich Alpach czy na północy Norwegii może zatem jak najbardziej zostać spełnione.

Wygoda – ciasne, ale własne?

Własne na pewno, ale czy ciasne – niekoniecznie. To klient decyduje, jak duży ma być jego dom mobilny. Standardowe domki mają zazwyczaj od 28 do 48 m2, a na specjalne życzenie klienta mogą sięgnąć aż 60 m2. Układ pomieszczeń również ma duże znaczenie. Oczywiście im więcej miejsca, tym większa swoboda, ale nawet najmniejszy domek może zostać urządzony tak, by móc wygodnie się po nim poruszać. Ważne, by klient czuł się w nim po prostu jak w domu.

Mobilny domek – gotowy do zamieszkania

Każda osoba, która rozważała kiedyś budowę własnego domu lub która ma to już za sobą, ma świadomość tego, że w trakcie budowy mogą pojawić się niezaplanowane koszty. W przypadku decyzji o kupnie domku mobilnego z pełnym wyposażeniem nie musisz mieć kontaktu z wykonawcami, a ponadto masz pełną kontrolę nad kosztami. Na wskazane miejsce domek przyjeżdża tak naprawdę gotowy do zamieszkania, a dzięki temu oszczędzasz swój czas i możesz spać spokojnie od momentu zamówienia domku, do postawienia go na twojej działce.

Domek mobilny – formalności

Przed kupnem domku na kółkach warto zapoznać się z przepisami. Nie jest ich wcale tak dużo. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zgłosić postawienie mobilnego lokum na działce do Starostwa Powiatowego. Trzeba się tam udać również w przypadku, gdy domek ma powyżej 35 m2 – wówczas może się okazać wymagane pozwolenie na budowę. Warto też wiedzieć, że rozmiar domku przekracza rozmiar standardowych ładunków, w związku z czym jego transport możliwy jest jedynie nocą przy asyście pilota po wyznaczeniu trasy przejazdu. Co więcej, należy wcześniej uzyskać stosowne pozwolenia od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tak naprawdę samym transportem nie musisz się martwić. W Holiday Homes posiadamy własne ciężarówki, pilotów i przede wszystkim mamy doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Musisz przyznać, że możliwość zamówienia domku i jego transportu w jednej firmie jest bardzo wygodne! Oczywiście nie jest to obligatoryjne, ale na pewno warto taką opcję rozważyć.

Jaką firmę produkującą domki mobilne wybrać?

Gdy już zdecydujemy się na zakup domku mobilnego, warto udać się do doświadczonej firmy, która pomoże nam przejść przez proces wyboru, zaprojektowania i transportu domku na działkę. Znanym i docenianym producentem na rynku jest firma Holiday Homes, która od trzynastu lat zajmuje się produkcją domków mobilnych. Oferuje ona wiele modelów domków, których układ pomieszczeń można zaprojektować w indywidualny sposób. Zapewnia też solidne materiały budowlane dobrej jakości, bezpieczny transport oraz dwuletnią gwarancję obejmującą wszystkie elementy wchodzące w skład domku. Firma cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów, dlatego warto na nią postawić.